Pomagamy, bo warto pomagać…

Należymy do Szkolnego Koła Wolontariatu w Lubyczy Królewskiej od czterech lat. Chociaż jesteśmy młodymi ludźmi, chętnie uczestniczymy w różnych akcjach charytatywnych.  Pewnego dnia,  przeglądając portale społecznościowe,  natknęłyśmy się na link dotyczący zbiórki pieniędzy dla Pani Małgorzaty Bender, która pochodzi z naszego miasta i uczęszczała kiedyś do tej samej szkoły, co my. Historia tej Pani bardzo nas poruszyła i poczułyśmy potrzebę pomocy. Rozesłałyśmy linki do znanych osób, aby umieściły informacje o zbiórce  na swoich profilach. Do akcji przyłączyli się  ludzie z całej Polski. To nas zainspirowało do dalszej działalności. Nasze koło wolontariatu zorganizowało kafejkę, w której znajdowały się ciasta upieczone przez rodziców uczniów naszej szkoły, napoje oraz frytki. Z pomocą naszych koleżanek  i kolegów przygotowaliśmy dekorację, obieraliśmy ziemniaki na frytki i kroiliśmy ciasta.Dużym zainteresowaniem cieszyła się  sprzedaż  zgromadzonych darów, prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły  i symbolicznych cegiełek.  Do akcji włączył się również Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu, który przekazał  do sprzedaży  wykonane własnoręcznie kartki oraz inne ozdoby świąteczne.  Punktem kulminacyjnym akcji był mecz charytatywny o Puchar Burmistrza Lubyczy Królewskiej, który odbył się 17 marca 2018 roku z inicjatywy Burmistrza Lubyczy Królewskiej  Tomasza Leszczyńskiego oraz  Prezes Stowarzyszenia  Aktywna Gmina+Elżbiety  Flis. Frekwencja podczas  meczu była zadziwiająca.  Cieszyło nas to, że tyle osób przyłączyło  się do akcji. Będziemy jeszcze prowadzić zbiórki pod kościołami naszej gminy.  Przypomniało nam to znaną sentencję, że  „miarą  człowieczeństwa jest wielkość  troski o drugiego człowieka”.   Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i okazane serce. Podziękowania przekazała również   Pani Małgosia.  Oto fragment  wiadomości, którą przesłała do  Prezes Stowarzyszenia Aktywna Gmina +  Elżbieta Flis:„Bardzo Wam dziękuję, że tak pięknie zorganizowaliście pomoc dla mnie, tyle młodych ludzi się do tego włączyło. Jesteście niesamowici, macie wielkie serducha  i ogromną wiarę, że ja jednak wyzdrowieję. To daje mi dużą siłę do walki jako że widzę, że nie jestem obojętna ludziom. Bardzo mnie to buduje i daje kopa w tych ciężkich chwilach.''  Zapraszamy Was także do audycji  w Radiu Zamość, gdzie przeprowadzony został wywiad między innymi z mamą Pani Małgorzaty.    

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/6258,turniej-dla-malgosi

uczennice II „b” gimnazjum: Marta Ławska i Kaja Kubiak
Zdjęcia„Pomagamy bezdomnym czworonogom”

Po raz pierwszy wolontariusze naszego Szkolnego Koła Wolontariatu włączyli się w akcję niosącą pomoc zwierzętom przebywającym w schroniskach z powiatu tomaszowskiego. Wszyscy, którzy wzięli udział w zbiórce „|Świąteczna łapka” doskonale rozumieją potrzeby zwierząt w okresie zimowym. Wśród darowanych przedmiotów nie zabrakło karmy, starych, ciepłych koców, poduszek i wielu innych rzeczy, które z pewnością pomogą przetrwać zimę bezdomnym stworzeniom. Zebraliśmy też na ten cel 145,24 zł.

Dziękujemy wszystkim za dobroć i wrażliwość na los zwierząt.
Zdjęcia


Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. „Góra Grosza”. Nasza szkoła ponownie jak w poprzednich latach dołączyła się do tej akcji.  Przez miesiąc nasi wolontariusze zbierali pieniążki dla potrzebujących. Celem na który zbierane były  te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi ...

Teresa Watrak

Zdjęcia

Od listopada nasi wolontariusze zaangażowani byli w akcję charytatywną : ” I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”. Celem tego przedsięwzięcia była pomoc na rzecz Placówki Opiekuńczo -Wychowawczej w Łabuniach. W ramach tych działań odbyła się zbiórka żywności w pobliskich sklepach. Ogółem zebrano 643,7 kg żywności. Nasza młodzież z wolontariatu zbierała pieniądze do puszek przy kościołach: w Lubyczy Król, Siedliskach, Korniach, Machnowie Starym, Hrebennem, Machnowie Nowym, Żurawcach i Wierzbicy. Łącznie zebrano 1780,08 zł.  Zbierano także pieniądze w tutejszych instytucjach i firmach. Zebrano kwotę: 439,01 zł, Straż Graniczna 113,96 zł, Bank Spółdzielczy w Lubyczy Królewskiej 100 zł. Wolontariusze zorganizowali też wyprzedaż rzeczy używanych, zyskując w ten sposób 338,60 zł. Należy dodać , iż przez cały czas trwania akcji zbierana była odzież, jak również pozyskaliśmy artykuły chemiczne z drogerii Blue, za co dziękujemy. Natomiast w dniu 18 XII wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzili placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą w Łabuniach. Dla wszystkich wychowanków zostały przygotowane paczki z upominkami od  Mikołaja. Radości było wiele. Zwłaszcza, że paczki rozdawał dzieciom sam Mikołaj, z którym przy akompaniamencie gitary, w świątecznym nastroju śpiewane były kolędy. Artykuły żywnościowe, chemiczne, odzież, zostały przekazane na ręce wychowawców placówki. Przekazana została także kwota pieniężna w wysokości 2,075 zł.  Nasi wolontariusze mieli możliwość rozmowy oraz wspólnej integracji z wychowankami placówki. Należy dodać, że podczas organizacji całej akcji współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem” Aktywna Gmina Plus”, za co serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia

Ruszyła akcja pomocy dzieciom z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łabuniach. Wolontariusze naszego Szkolnego Koła Wolontariatu rozpoczęli swoje działania już 2 i 3 grudnia. Była to zbiórka żywności i art. chemicznych w miejscowych sklepach, Groszku, Delikatesach w Lubyczy Królewskiej, Machnowie Nowym i Bełżcu. Zebraliśmy ponad 500 kg żywności. Przed nami jeszcze zbiórka pieniędzy do puszek i po raz kolejny zbiórka żywności i artykułów chemicznych w najbliższą niedzielę, tj. 10 grudnia, w tych samych miejscach.

Przyłączmy się do akcji, bo każdy może być św. Mikołajem.

Zdjęcia
 
IV Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych organizowana w naszej szkole

W przygotowaniach pomagali wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu
19 X w naszej szkole miała miejsce IV Roztoczańska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Wzięli w niej udział  uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim, Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Hrubieszowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grabowicy oraz Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim ,a także Wiktoria Hantz z Zamościa, dla której zbieramy nakrętki na rehabilitację. Towarzyszyli im rodzice, opiekunowie, nauczyciele i nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Nasi Wolontariusze od samego początku zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Pomogli przy dekoracjach, organizacji kawiarenki kawowej, czuwali nad przebiegiem konkurencji sportowych, takich jak: rzut piłką do kosza, toczenie piłki lekarskiej, prowadzenie kijem do hokeja krążka, przejście po równoważni z asekuracją, rzuty obręczą na pachołek, rzuty woreczkami do celu stałego oraz przejazd na hulajnodze między pachołkami. Sporo zabawy było także przy malowaniu twarzy i paznokci. Całość uświetniła zabawa dyskotekowa i słotki poczęstunek. Dało się zauważyć dobry kontakt oraz integrację naszej młodzieży z osobami niepełnosprawnymi. Staramy się aby uczniowie zaangażowani w Wolontariat byli pełni pasji oraz kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie. Nie bez powodu przyświeca nam hasło – „ Pomagając innym, pomagasz i sobie”.
                                                                                                                                    Zdjęcia

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz