ROK SZKOLNY 2017/2018II MIEJSCE w ogólnopolskiej rozgrywce Ligi Elektrocyklingu.
W rozgrywce brali udział Mateusz Ogonowski z klasy VI "b" i Patryk Ogonowski z klasy VII"b".

więcej informacji


Popołudnie z Sową
Zdjęcia


 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „Las zamknięty w szkle” organizowanym przez ZLPK OZ w Zamościu. Finał z rozdaniem nagród miał miejsce 9 listopada 2017 roku w siedzibie Ośrodka w Zamościu. Na konkurs zgłosiło się 9 szkół. Łącznie wykonano 65 prac. Jury składające się z pracowników ZLPK OZ w Zamościu postanowiło przyznać trzy główne nagrody oraz wyróżnienia dla uczniów każdej ze zgłoszonych szkół. W ocenie prac pod uwagę brano: wykonanie ich zgodnie ze wskazówkami zawartymi w regulaminie konkursu, staranność wykonania, dobór roślin i ogólną estetykę stworzonej pracy. Ocena nie była łatwa, gdyż  każdym z naczyń znalazł się mały ekosystem, indywidualnie widziany przez wykonawcę.

Szkoła Podstawowa im. Generała Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej

I miejsce – Martyna Wołoszyn

II miejsce – Julia Makochon

III miejsce – Klaudia Śliwa

Wyróżnienie: Amelia Ozdoba


Rok szkolny 2016/2017Warsztaty przyrodnicze
Zdjęcia


Rok szkolny 2015/2016


13 czerwca 2016 klasy V
pod opieką nauczycieli Anny Krzyszycha, ks. Artura Sokoła i Jadwigi Niedbały przemierzają ścieżkę Rezerwatu „Czartowe Pole”,  kamieniołom w Józefowie oraz
Rezerwat Geologiczny „Piekiełko”.

Zdjęcia

Co i gdzie udało się nam zobaczyć na lekcjach przyrody, czyli podsumowanie roku szkolnego 2015/2016
Uczniowie klasy V „b” uczestnikami  niecodziennej lekcji  przyrody podczas konferencji historycznej 10.06.2016
Zdjęcia

Zajęcia terenowe w Siedliskach

W poniedziałek 1 czerwca 2016 roku uczniowie klas IV wraz z nauczycielami Justyną Słowik i Jadwigą Niedbała pojechali na wycieczkę – zajęcia terenowe do Siedlisk miejscowości położonej na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie ósmej. Jechaliśmy autobusem około pół godziny. Naszym zadaniem było podzielić się na pięcioosobowe grupy. Jedna osoba miała być kapitanem. Dostaliśmy różne przedmioty ułatwiające znalezienie celu: latarkę, mapę, kompas oraz folię na okazy przyrodnicze. Celem wszystkich drużyn było znalezienie miejsc, w których był jeden nauczyciel lub inna osoba w przebraniu lub w mundurze. W każdym miejscu były dwa zadania; teoretyczne i praktyczne. Wszystkich  miejsc było siedemnaście. Głównym tematem były skamieniałe drzewa, więc byliśmy także w muzeum skamieniałych drzew. Pod koniec przejechaliśmy ścieżką rowerową do uroczych miejsc byłej wsi Goraj i wychodni skał wapiennych. Ta wyprawa była przyjemnym zajęciem. Chciałabym, żeby takich lekcji było więcej.

Dziękujemy tym którzy uatrakcyjnili nam zajęcia.

                                                          Joanna Bielak uczennica klasy IV „a”

Zdjęcia

 

Dnia 24 maja 2016 roku odbyła się wycieczka klasy IV „a” do oczyszczalni ścieków w Lubyczy Królewskiej. Wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 8.00 wraz z wychowawcą p. Jadwigą Niedbałą. Oczyszczalnia ścieków to miejsce, do którego płyną zanieczyszczenia z całej gminy. Zbiorniki wkopane są w ziemię. Mogą pomieścić nawet 300 m3 ścieków. Mechanizmy znajdujące się w oczyszczalni  filtrują odpady poprzez co odzyskujemy czystą wodę powrotem wpływają do rzeki. Pierwszym etapem jest oczyszczanie mechaniczne ścieków. Podlegają jemu ciała nierozpuszczalne, czyli zawieszone w wodzie, takie jak piasek i ziemia. Aby odzyskać ze ścieków substancje cenne, używa się węgla aktywnego i żelu krzemionkowego, sorbentów i jonitów syntetycznych. Do odkażania ścieków stosuje się chlor. Biologiczne sposoby oczyszczania ścieków polegają  głównie na utlenianiu. Duże znaczenie w tym procesie odgrywają bakterie tlenowe. Podczas biologicznego oczyszczania ścieków, rozkładowi ulega 45-80 % zanieczyszczeń. Oczyszczalnia ta funkcjonuje u nas 12 lat. Cieszę się, że oczyszczalnia jest w naszym mieście. Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa i wiele nas nauczyła.

Sylwia Kowalczuk uczennica kl. IV „a”

Zdjęcia

19. 04. 2016 r. Uczniowie klasy IV „A” podczas zajęć terenowych poznają środowisko naturalne najbliższej rzeki, która nie ma nazwy.  Wykonując jedno z zadań nazywają ją: Lubyczanka, Lubyczka, Luba. Wskazują i nazywają: dolinę, koryto, brzeg (lewy i prawy) nurt.  Badają prędkość przepływu. Poznają faunę i  florę.

                                                                                                                            Jadwiga Niedbała
Zdjęcia


Marsz ekologiczny
organizowany jest w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niszczenie środowiska naturalnego, jak i promowanie proekologicznych postaw marszu. W marszu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej. Przeszli ulicami miasta w barwnych strojach, z transparentami w rękach, skandując ekologiczne hasła między innymi:

 ,,Dbaj o przyrodę – oszczędzaj wodę ‘’

 ,,Baterie zbieramy o środowisko dbamy ’’

„Dbajmy o środowisko – Ziemia to nie wysypisko’’

 Przechodząc ulicami Lubyczy Królewskiej, uczniowie wstąpili do: Urzędu Miasta Lubycza Królewska, Zakładu Budowlanego ,,Instalbud ‘’, Banku Spółdzielczego i Przedszkola Samorządowego. Do odwiedzonych miejsc, uczniowie podarowali własnoręcznie zrobione ekologiczne upominki – jabłka, papryki zrobione z plastikowych butelek. Mieszkańcy słysząc nasze hasła, odwracali się w naszą stronę, a co niektórzy nawet chcieli się przyłączyć. Po tak ekscytującym wydarzeniu, zmęczeni, uradowani i usatysfakcjonowani wróciliśmy do szkoły.

                                                                                          Patrycja Mikłasz, Julia Stepaniuk
Zdjęcia
Filmik 1, Filmik 2
Lekcja przyrody nad „Źródliskiem Kniazie”

13 listopada 2015 roku uczniowie klasy V „b”  z nauczycielką przyrody Jadwigą Niedbała w Kniaziach zgłębiali zagadnienia dotyczące wód powierzchniowe najbliższej okolicy oraz fauny i flory w dolinie rzeki

Dominika Zwolak kl V „b”

Zdjęcia


2015-11-04

Uczniowie z klas IV oraz Mariola Maciuła, Justyna Słowik i Jadwiga Niedbała podczas zajęć terenowych na Ścieżce Dydaktycznej – Stawy hodowlane w Zatylu. Ognisku z pieczeniem kiełbasek i konkursem wiedzy o ziemniaku.
                                                                                                                                              J. Niedbała

Zdjęcia2015-10-07

Uczniowie z klas IV „A” i V „B” podczas zajęć terenowych w pobliskim lesie połączonych z grzybobraniem. Piękny jesienny dzień to okazja do wyjścia w teren – spaceru po sosnowym lesie okolic Lubyczy Królewskiej. Poznania otaczającej nas przyrody… i rozpoznawania licznych gatunków fauny i flory

Daria Rudź kl V „b”

Zdjęcia


2015-10-07

Uczniowie z klas V „B” podczas zajęć terenowych w pobliskim lesie – pomiar wysokości względnej „Leszczynówki” metodą wysokości ciała do oczu.
                                                                                                                                              J. Niedbała

Zdjęcia
 

I miejsce w konkursie powiatowym dla Patrycji Mikłasz

W ramach XII Dniach Rzucania Palenia i akcji „Żyjmy zdrowo” zorganizowanych przez Lubelską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy, Hufiec Pracy w Tomaszowie Lubelskim oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w konkursie plastycznym i multimedialnym, którego celem była popularyzacja wiedzy o szkodliwości palenia tytoniu.

Prace oceniane były w czterech kategoriach wiekowych. Patrycja Mikłasz uczennica klasy VI „a” zajęła I miejsce, natomiast Marta Ławska uczennica klasy VI „a” zdobyła wyróżnienie. Dziewczyny przygotowały prezentacje multimedialne, które przedstawiamy poniżej.
                                                                                                                                   Justyna Słowik
                                                                      Prezentacja Patrycji
                                                                                 Zdjęcia


PODRÓŻ W KRAINĘ NAUKI Z GRUPĄ "ZELEKTRYZOWANI
"

Niecodzienna lekcja przyrody z Grupą Zaelektryzowani pt. „Czy to magia? Nie, to czysta chemia!". Nieco szalony jaskiniowiec Mietek ze swoim przyjacielem alchemikiem Albertem wprowadzili uczniów naszej szkoły w świat prawdziwej nauki. Podczas spotkania prezentowane były niezwykłe eksperymenty chemiczne, intrygujące ciekawostki o budowie organizmu oraz zabawy z transformatorem tesli, kulą plazmową, żyroskopem, kołem optycznym oraz silnikiem tłokowym. Były też konkursy wiedzy i zręcznościowe. Ponadto dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas korzystania z ognia oraz urządzeń elektrycznych. Zabawni aktorzy zrobili wszystko aby nie zabrakło elementów humorystycznych. Lekcja była ciekawa i  szkoda, że skończyła się tak szybko.

                                                                                                                               Jadwiga Niedbała

Zdjęcia


ŚWIĘTO DRZEWA

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowany od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii „Miliard Drzew” („Bilion Tree Campaign”)  zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP).

Przedstawiciele braci uczniowskiej naszej szkoły – grupa dzieci ze świetlicy również włączyła się do akcji sadząc tuję w asyście pani dyr. Agnieszki Piłat. Pani dyrektor czytała też drzewom piękny wiersz o tym jak zwierzęta przyczyniają się do sadzenia drzew.

                                                                                                                                  Jadwiga Niedbała
                                                                                                                                       

 


       ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO - PRZYRODNICZE  W NADLEŚNICTWIE TOMASZÓW LUBELSKI

W dniu 2 października 2015 r. klasy V b i VI a pod opieką Pań: Justyny Słowik, Krystyny Hałasa i Anny Krzyszychy uczestniczyły w wycieczce przyrodniczej do Nadleśnictwa w Tomaszowie Lubelskim. Na miejscu uczniowie spotkali się z pracownikiem Nadleśnictwa  Panem Waldemarem Warzochą. Pan Waldek przedstawił historię nadleśnictwa, a następnie oprowadził uczniów po arboretum opowiadając w ciekawy sposób o rosnących tam roślinach.  Po części edukacyjnej uczestnicy wycieczki udali sie do Siwej Doliny, gdzie mieli możliwość upieczenia przy ognisku kiełbasek. Pan Waldek wraz z Panią Krzyszychą zorganizowali również konkurs wiedzy przyrodniczej. Z wycieczki wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

                                                                      Zdjęcia 

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz